دستگاه چاپ تی شرت یکی از پر کاربردترین دستگاه های چاپی در زمینه صنعت سابلیمیشن است.

چاپ تصویر دلخواه بر روی تی شرت امروزه کاربردهای متنوعی دارد. از حوزه های ورزشی گرفته تا تبلیغات و چاپ لوگو و یا نام شرکت، رستوران، تشکل، سازمان و … همگی زمینه های کاربرد و نقش چاپ بر روی تی شرت را بیان می کنند. به همین دلیل کسب درآمد از این راه نیز بسیار آسان خواهد بود.

 

اساس کار دستگاه چاپ تی شرت به روش سابلیمیشن چیست؟

دستگاه چاپ تی شرت

اساس چاپ سابلیمیشن بر پایه تصعید است که در آن از حرارت و فشار بالا به منظور انتقال جوهر مخصوص سابلیمیشن بر روی سطح جسم مورد نظر بهره برده می شود. با وجود سادگی کار با این نوع دستگاه ها، اپراتور باید طی چند مرحله فرآیند چاپ را به انجام برساند. ابتدا تصویر را به کمک پرینتر و کاغذ و جوهر مخصوص سابلیمیشن پرینت می گیرند. سپس با کمک دستگاه چاپ حرارتی (سابلیمیشن) تصویر از روی کاغذ به سطح تی شرت منتقل می گردد.

 

انواع تجهیزاتی که برای چاپ تی شرت به روش سابلیمیشن مورد نیاز است:

  • لپ تاپ یا کامپیوتر
  • پرینتر مناسب سابلیمیشن
  • دستگاه پرس حرارتی مناسب برای چاپ تی شرت
  • جوهر و کاغذ مخصوص سابلیمیشن
  • کاغذ و چسب نسوز
  • تی شرت با جنس مواد مصنوعی (الیاف طبیعی قابلیت چاپ با کیفیت را ندارند.)

نکته: می توان از پارچه هایی که در بافت آن ها مواد طبیعی و مصنوعی به صورت توام به کار رفته است نیز استفاده کرد.

دستگاه چاپ تی شرت

انواع دستگاه های حرارتی مناسب برای چاپ سابلیمیشن بر روی تی شرت

به منظور چاپ بر روی تی شرت تنها می توان از دستگاه هایی استفاده کرد که دارای صفحه تخت باشند. در این میان دستگاه های صفحه تخت در ابعاد مختلف در بازار موجود هستند که کاربرد آن ها تنها در زمینه چاپ بر روی سطوح صاف مثل انواع لباس، سنگ، محصولات چوبی و کریستالی و … می باشد. این دستگاه ها بر اساس نحوه عمل به چند گروه تقسیم می شوند.

  • دستگاه چاپ دستی: در این نوع دستگاه ها از یک اهرم به منظور بستن و اعمال فشر در دستگاه استفاده می شود.
  • دستگاه چاپ نیمه خودکار مغناطیسی: در ساختار این نوع دستگاه از دو قطعه مغناطیسی استفاده شده است که با بسته شدن دستگاه این دو قطعه یکدیگر را جذب می کنند و پس از اتمام چاپ خاصیت مغناطیسی آن ها از بین رفته و دستگاه خود به خود باز می گردد.
  • دستگاه پنوماتیک: یک پمپ باد بزرگ در دستگاه تعبیه شده است که از نیروی باد به منظور بستن دستگاه و ایجاد فشار در هنگام چاپ بهره برده می شود. معمولا در دستگاه های بزرگ از این قابلیت استفاده شده است.
  • دستگاه هیدرولیک: در این دستگاه ها از نیروی یک روغن هیدرولیک بری ایجاد فشار استفاده می شود. این نوع دستگاه ها کاربرد آسانی دارند و سر و صدای زیادی نیز تولید نمی کنند.

علاوه بر دستگاه های صفحه تخت، دستگاه های حرارتی 6 کاره و 8 کاره نیز در بین دستگاه های چاپ حرارتی وجود دارند که علاوه بر صفحه تخت دارای کلمپ های دیگری مانند کلمپ فنجان، لیوان، کلاه، بشقاب بزرگ و کوچک و … هستند. این دستگاه ها با توجه به کاربرد گسترده ای که دارند از نظر قیمت به صرفه تر اند.