دستگاه چاپ سابلیمیشن یا چاپ حرارتی نوعی دستگاه است که در آن با استفاده از فشار و دمای بالا تصویر از کاغذ مخصوص سابلیمیشن که طرح بر روی آن پرینت گرفته شده است به سطح جسم منتقل می گردد. این انتقال با استفاده از فرآیند تصعید صورت می گیرد. در واقع جوهر سابلیمیشن از فاز جامد (بر روی کاغذ) به فاز گازی تبدیل می شود و بر سطح جسم می نشیند. این دستگاه ها در انواع طرح ها و کاربردها و قابلیت های متفاوت وجود دارند و زمینه را برای اشتغال زایی مناسب فراهم کرده اند.

دستگاه چاپ لیوان

دستگاه چاپ لیوان یکی از دستگاه های چاپ حرارتی (سابلیمیشن) ارزان قیمت است و برای افرادی که به تازگی قصد ورود به صنعت چاپ سابلیمیشن را دارند مناسب است.

همانطور که می دانید ماگ ها امروزه طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده اند. علاوه بر استفاده شخصی روزانه، می توان از ماگ ها برای اهداف دیگری نیز استفاده کرد. در ادامه توضیحات بیشتری در این مورد داده شده است.

هدیه: ماگ ها با طرح و تنوع بالا در بازار وجود دارند و می توانند پاسخگوی تمام سلایق افراد مختلف باشند. به خصوص اگر بتوانید عکس یا متن مورد علاقه خود را بر روی آن چاپ کنید قطعا گزینه مناسبی به عنوان یک هدیه مناسب خواهد بود.

تبلیغات: هدایای تبلیغاتی تنوع بسیار بالایی دارند. از جمله نکاتی که باید در انتخاب یک هدیه تبلیغاتی در نظر بگیرید سایز، میزان کاربرد روزانه و در معرض دید بودن آن است. شرایطی را تجسم کنید که در آن بر روی یک وسیله پرکاربرد که هر روز به دفعات بالا در معرض دید یک فرد قرار دارد، لوگو و اطلاعات شرکت شما چاپ شده باشد. با این شرایط قطعا نام شرکت شما در ذهن مشتری ثبت خواهد شد. برای خلق چنین شرایطی یکی از بهترین گزینه ها ماگ است. از یک طرف کاربرد بسیار بالایی دارد و قطعا هیچ فردی را پیدا نخواهید کرد که در طول روز از انواع نوشیدنی های گرم و سرد استفاده نکند. از طرف دیگر ابعاد مناسب و فضای کافی برای چاپ دارد. علاوه بر این ها تصویر چاپ شده کیفیت بالایی نیز دارد و بر اثر عوامل محیطی دچار آسیب نمی شود.

دکوراسیون: با چاپ یک تصویر زیبا و مورد علاقه خود بر روی یک ماگ با طراحی زیبا مانند ماگ های دسته قلبی می توانید از آن ها به عنوان یک وسیله تزیینی در منزل و یا محیط کار خود استفاده کنید.

مناسبت ها: شما می توانید در مناسبت های مختلف تصاویر مربوط به آن را بر روی ماگ چاپ کنید و در زمان پذیرایی از آن ها استفاده کنید و یا آن ها را به مهمانان خود هدیه دهید.

آیا هر نوع لیوانی قابلیت چاپ سابلیمیشن را دارد؟

باید بگویم خیر. شما تنها بر روی لیوان هایی می توانید به روش سابلیمیشن چاپ کنید که سطح آن ها کوتینگ شده باشد. کوتینگ به فرآیندی گفته می شود که سطح یک جسم با ماده ای پلیمری پوشانده می شود. این ماده قابلیت جذب جوهر را به لیوان می دهد.

انواع مختلفی از دستگاه های سابلیمیشن چاپ لیوان در بازار وجود دارد که در ادامه به معرفی چند مورد از آن ها می پردازیم.

انواع دستگاه های چاپ سابلیمیشن لیوان

دستگاه تک کاره چاپ لیوان: این دستگاه ارزان ترین دستگاه چاپ سابلیمیشن بر روی لیوان است و قابلیت چاپ بر روی لیوان های سایز OZ11 را دارا می باشد. لیوان های سرامیکی، جادویی، دسته قلبی، دسته داخل رنگی و … انواع قابل چاپ با این دستگاه می باشند. اجزاء این دستگاه شامل بدنه، کلمپ استوانه ای لیوان، اهرم یا دستگیره برای اعمال فشار و برد یا صفحه دیجیتال برای تنظیم دما و زمان می باشد. دستگاه تک کاره چاپ لیوان از برق شهری استفاده می کند و دمای آن می تواند تا 200 درجه سانتی گراد افزایش یابد. این دستگاه فضای کمی را اشغال می کند و ابعاد آن 32*36*38 سانتی متر می باشد.

دستگاه تک کاره چاپ لیوان

دستگاه چاپ لیوان دو قلو: این دستگاه علاوه بر چاپ لیوان به صورت تکی، قابلیت چاپ همزمان دو لیوان را نیز دارا می باشد که برای چاپ لیوان در تعداد بالاتر از نظر زمانی مقرون به صرفه تر است. فضای مورد نیاز برای این دستگاه نیز کم است و شما می توانید در یک اتاق کوچک کسب و کار خود را راه اندازی کنید. برد دستگاه دارای صفحه لمسی است و دما را به دو صورت فارنهایت و درجه سانتی گراد نشان می دهد.

دستگاه چاپ لیوان دو قلو

دستگاه چاپ لیوان صفحه لمسی: دستگاه چاپ لیوان صفحه لمسی مدل ST130 نمونه جدیدی از دستگاه های سابلیمیشن چاپ لیوان است که دارای یک صفحه لمسی برای تنظیمات است. از ویژگی های بسیار کاربردی این نوع دستگاه قابلیت محدود کردن تعداد چاپ های لیوان است. این بدان معنی است که اگر شما لازم باشد تعداد بالایی لیوان را چاپ بزنید و نخواهید یکی یکی لیوان های چاپ شده را شمارش کنید، به را حتی می توانید تعداد چاپ را در دستگاه محدود کنید. پس از اتمام تعداد لیوان های مورد نظر، دستگاه با صدای بوق به شما پایان تعداد مورد نظر را اعلام می کند. از مزیت های دیگر این دستگاه امکان پسورد دادن به آن است. این بدان معنی است که تنها فردی که تعداد چاپ را محدود کرده است می تواند از دستگاه استفاده کند.

دستگاه چاپ لیوان صفحه لمسی

دستگاه چاپ لیوان پنوماتیک: این نوع دستگاه چاپ سابلیمیشن قابلیت چاپ بر روی لیوان های با سایز OZ11 را دارا می باشد. تمامی مراحل فرآیند چاپ به صورت اتوماتیک به انجام می رسد. پنوماتیک در واقع فناوری است که در آن از نیروی گازهای فشرده به منظور ایجاد نیروی مکانیکی استفاده می گردد. در دستگاه سابلیمیشن پنوماتیک نیز از این نیرو به منظور بستن کلمپ لیوان استفاده می شود و دیگر نیازی نیست شما با نیروی دست و به کمک اهرم آن را ببندید.

دستگاه چاپ لیوان پنوماتیک

دستگاه پرس حرارتی صفحه تخت: انواعی از دستگاه های پرس حرارتی نیز می باشند که دارای یک صفحه تخت هستند. تنها اجسام مسطح مانند انواع البسه، پازل، کاشی، سرامیک، شاسی و … را می توان با این دستگاه چاپ کرد. این نوع از دستگاه ها با ابعاد مختلف مثل 40*40 و 40*60 سانتی متر در بازار موجود هستند. همانند دستگاه های چاپ لیوان، این نوع دستگاه ها نیز انواع مختلفی مانند دستی و پنوماتیک یا اتوماتیک و نیمه اتوماتیک دارند. وزن این نوع دستگاه ها نسبت به دستگاه چاپ لیوان بیشتر است و فضای بیشتری را نیز اشغال می کنند.

دستگاه پرس حرارتی صفحه تخت

دستگاه پرس حرارتی چند کاره: این نوع دستگاه ها از جمله پر فروش ترین و پر کاربردترین دستگاه های چاپ سابلیمیشن هستند. در آن ها علاوه بر صفحه تخت پرس حرارتی، کلمپ های متعدد برای چاپ بر روی اجسام با ابعاد و اشکال مختلف نیز وجود دارد. بنابراین شما می توانید در زمینه های مختلف چاپ سابلیمیشن فعالیت داشته باشید. بر این اساس از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه خواهد بود. بر اساس تعداد کلمپ ها انواع مختلفی دارند که در زیر نام برده شده است.

دستگاه پرس حرارتی چند کاره

دستگاه 5 کاره: انواع کلمپ های آن عبارتند از:

 • صفحه تخت
 • لیوان
 • کلاه
 • بشقاب بزرگ
 • بشقاب کوچک

دستگاه 6 کاره: انواع کلمپ های دستگاه پرس حرارتی 6 کاره شامل موارد زیر می باشد:

 • صفحه تخت با ابعاد 28*38 سانتی متر
 • فنجان OZ6
 • لیوان OZ11
 • بشقاب بزرگ
 • بشقاب کوچک
 • کلاه

دستگاه 8 کاره: علاوه بر کلمپ های دستگاه 6 کاره دارای کلمپ های مخروطی کوچک و بزرگ نیز می باشند.