چه پارچه هایی مناسب چاپ سابلیمیشن هستند؟

آنچه در این مقاله میخوانید ...

پارچه های مناسب سابلیمیشن به پارچه هایی گفته می شوند که قابلیت رنگ پذیری دارند. این پارچه ها قابلیت چاپ سابلیمیشن را دارا می باشند. تصویر چاپ شده نیز از کیفیت مناسبی برخورداراست. در ادامه ویژگی های پارچه مناسب برای سابلیمیشن را بررسی می کنیم:

جنس پارچه های مناسب سابلیمشن

از نظر جنس انواع پارچه ها را می توان در سه گروه اصلی طبقه بندی کرد:

الف) طبیعی

ب) مصنوعی

پ) ترکیبی

پارچه های طبیعی

پارچه های طبیعی دسته ای از پارچه ها هستند که در بافت آن ها از الیاف طبیعی استفاده شده است. این الیاف می توانند منشا گیاهی، حیوانی و یا معدنی داشته باشند. از الیاف گیاهی می توان به پنبه، کتان، کنف و چتایی اشاره کرد. مو، پشم و ابریشم نیز الیاف حیوانی به شمار می روند. پنبه نسوز، الیاف کربن و شیشه منشا کانی دارند اما مصرف آن ها در صنعت نساجی محدود است.

پارچه های مصنوعی

پارچه های مصنوعی گروهی از پارچه ها هستند که از الیاف مصنوعی سنتز می شوند. الیاف مصنوعی با روش های خاص و از مواد مصنوعی تولید می شوند. این الیاف در طبیعت وجود ندارند اما ممکن است ریشه طبیعی داشته باشند. بنابراین این الیاف را می توان به دو گروه اصلی تقسیم بندی کرد.

الف) بازیافتی: ماده اولیه آن ها یک ماده طبیعی مثل پروتئین و یا سلولز است. استات سلولز، ویسکوز ریون و کوپر آمونیوم ریون جزء الیاف مصنوعی بازیافتی هستند.

ب) سنتتیک: پلیمرهای سنتز شده از مونومرهای خاص اند. این پلیمرها از لحاظ مشخصات و فعل و انفعالات شیمیایی با هم متفاوت اند و می توان آن ها را در دو گروه تقسیم بندی کرد.

1- پلیمرهای افزایشی: این گروه از پلیمرها از اتصال ساده مونومرها بدون از دست دادن هیچ مولکولی بدست می آیند. مونومرها معمولا دارای پیوند دوگانه هستند که این پیوند توسط کاتالیزور و یا اشعه شکسته می شود و رادیکال آزاد ایجاد می شود. بدین ترتیب مونومرها فعال شده، به یکدیگر متصل می شوند و رشته های پلیمری را ایجاد می کنند. اکریلونیتریل و اتیلن از جمله مونومرهای دارای پیوند دوگانه اند.

2- پلیمرهای تراکمی: پلیمرهای موجود در این گروه از ترکیب مونومرهایی ایجاد می شوند که بر اثر ترکیب، یک مولکول دیگر مانند آب، کلریک اسید و یا آمونیاک آزاد می کنند. برخی از آن ها نیز بر اثر ترکیب مونومرها هیچ مولکولی آزاد نمی کنند ولی گروه های شیمیایی موجود در آن ها دچار تغییر می شود. مهمترین پلیمرهای این بخش، پلی استر، پلی آمید و فنل آلدئید است.

پارچه های ترکیبی

پارچه های ترکیبی همانطور که از نام آن ها مشخص است از ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی تولید می شوند. در این نوع پارچه درصد مواد مصنوعی و الیاف طبیعی آن ها متفاوت است.

انتخاب پارچه مناسب سابلیمیشن

پارچه هایی که از مواد مصنوعی یا پلی استر تولید شده اند قابلیت جذب رنگ بالاتری دارند و برای چاپ سابلیمیشن مناسب ترند. پارچه های با الیاف طبیعی مانند پارچه های پنبه ای و نخی نیز قابلیت چاپ دارند اما کیفیت چاپ آن ها نسبت به پارچه های پلی استر یا اسپان پایین تر است. مدل دیگری از پارچه ها انواعی هستند که ترکیب الیاف طبیعی و مواد مصنوعی هستند. در این دسته از پارچه ها هر چه درصد مواد مصنوعی آن بالاتر باشد، کیفیت چاپ نیز مناسب تر خواهد بود.

یکی از راه حل های موجود برای پارچه هایی که کیفیت چاپ پایینی دارند، کوتینگ پارچه با مواد پلیمری است.

از انواع پارچه های مناسب برای چاپ سابلیمیشن می توان به اسپان، ریون، فلامنت، شانتون، قواصی، ونیزی و … اشاره کرد. بهترین راه برای سنجش کیفیت چاپ تصویر، انجام چاپ بر روی هر جنس پارچه و مقایسه آن ها با یکدیگر است.

یکی دیگر از نکاتی که باید در انتخاب پارچه مد نظر قرار داد این است که برخی پارچه ها بر اثر حرارت دستگاه چاپ سابلیمیشن تغییر رنگ می دهند. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب پارچه حتما آن را امتحان کنید.

رنگ پارچه های مناسب سابلیمشن

پارچه های با رنگ روشن برای این کار مناسب هستند و بهترین آن ها رنگ سفید می باشد. دلیل این امر آن است که جوهر سابلیمیشن فاقد رنگ سفید است و پرینتر مناسب سابلیمیشن نیز از ترکیب رنگ CMYK استفاده می کند. در کارتریج این پرینتر فقط رنگ های آبی، قرمز، زرد و مشکی ریخته می شود.

برای چاپ بر روی پارچه های تیره شما می توانید از پارچه های پشت چسب دار استفاده کنید که بک گراند سفید دارند. شما باید این پارچه ها را بر روی پارچه بگذارید و تصویر را بر آن تنظیم کرده و چاپ کنید.

با ما در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.