کوتینگ سابلیمیشن چیست

آنچه در این مقاله میخوانید ...

کوتینگ سابلیمیشن، به پوششی گفته می شود که روی سطوحی مثل فلز، چوب، شیشه، کریستال، سنگ، کاشی، سرامیک قرار داده شده و امکان چاپ سابلیمیشن روی آنها را فراهم می کند. در ادامه فرآیند چاپ سابلیمیشن را کمی توضیح می دهیم تا با علت استفاده از کوتینگ بهتر آشنا شوید.

درجوهر پرینتر های معمولی رنگ ها با استفاده از مواد طبیعی ومعدنی هم چون گردفیروزه، لاجورد،اخرا و… تولید میشوند و این جوهر ها برای جذب در سطوح طبیعی نیازمند Pre-treament نمیباشند. اما جوهر های سابلیمیشن به دلیل استفاده از رنگدانه های پلیمری تنها برروی سطوحی قابلیت جذب پیدا میکنند که آن سطح نیز دارای گیرنده های پلیمری باشد.

برای انتقال جوهر از کاغذ ترانسفر بر روی هر محصولی، باید از دستگاه های پرس حرارتی استفاده کرد. در این دستگاه با استفاده از حرارت، جوهر از کاغذ ترانسفر جدا شده و به محصول منتقل می شود.

چاپ سابلیمیشن صرفا بر روی مواد پلی استر و پلی کتان قابل انجام است. اگر سطح محصول مواد پلی استر یا پلی کتان نداشته باشد، ماندگاری جوهر روی محصول عملا اتفاق نخواهد افتاد.  اما با استفاده از ترکیبات شیمیایی خاص که در شرکت ثامن تولید می شوند، تقریبا می توان گفت محدودیتی برای چاپ روی محصولات مختلف وجود ندارد.

به فرآیندی که طی آن محصولات برای چاپ سابلیمیشن آماده سازی می شوند، کوتینگ گفته می شود. با این حساب، می توان گفت در چاپ سابلیمیشن محدودیتی برای چاپ رو محصولات مختلف نداریم. بهتر است بگوییم با این کار، شما می توانید روی هر نوع محصولی که با حرارت مشکلی نداشته باشد، چاپ سابلیمیشن انجام دهید.

مزایای استفاده از کوتینگ

  • ایجاد قابلیت چاپ سابلیمیشن با کیفیت
  • افزایش چسبندگی جوهر سابلیمیشن به محصول خام
  • مقاومت در برابر فشار یا خوردگی؛
  • ضد حلّال بودن
  • مقاومت در برابر نورخورشیدواشعه UV
  • مقاومت دربرابر شستشو با آب و مواد شوینده شیمیایی

انواع کوتینگ

1.مایع کوتینگ اجسام سخت سابلیمیشن

کوتینگ

دارای دونوع گرم و سرد میباشد، محلول گرم را بایستی حتما درون کوره و فر قرار داد تا سطح آن سفت شود.

اما محلول سرد نیاز به کوره ندارد با این حال کیفیت چاپ و مقاومت محصولاتی که به وسیله مایع گرم و کوره آماده چاپ میشوند بیشتر است.

2.مایع کوتینگ پارچه ی پنبه ای روشن

به دلیل نبود مواد شیمیایی در پارچه های پنبه ای میتوان به وسیله این مایع روی پارچه های پنبه ای روشن عملیات چاپ را انجام داد.

با ما در ارتباط باشید

2 دیدگاه در “کوتینگ سابلیمیشن چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.